Pazarlamanın Olmazsa Olmazları

Pazarlamanın Olmazsa Olmazları

Pazarlama kavramı herşeyden önce doğru anlaşılması gereken bir olgudur. Çoğu okuyucu pazarlamayı yanlış tanımlarken, pazarlamayı satışla karıştıranlar bile vardır. Yalnızca müşteriye hitab eden satış, bambaşka bir olgu olan pazarlamanın yalnızca küçük bir safhası rolündedir. Elbette ki olmazsa olmazların arasında en önemli yere sahip satış, iletişimin ulaştığı son noktadır. Sizler için derlediğim yazıda pazarlamanın olmazsa olmazlarını aktarmak istedim. Pazarlama ile ilgilenen herkesin dikkat etmesi gereken hatırlatmalarım aşağıdaki gibidir.

Pazarlama herşeyden önce bir iletişim sürecidir. Başından sonuna kadar süre gelen bu süreç içerisinde pazarlama; ürün ya da hizmet henüz oraya çıkmadan başlatılan ve ortaya çıkıp satıldıktan sonda da devam eden zincirleme bir olgudur.

Pazarlama emek ister. Ürün ya da hizmet üretiyor olabilirsiniz. Üretime vereceğiniz önemden daha fazlasını pazarlama sürecine ayırmanız gerekmektedir. Şayet gerekli önemi göstermezseniz ürününüz ne kadar kaliteli olursa olsun artık “kalite sattırmıyor”.

pazarlama ve biz

Pazarlama süreci topyekün katılımla devam ettirilen bir süreçtir. İşletmenin tüm fonksiyonlarının tamamının katılımıyla gerçekleştirilen pazarlama, yeri geldiğinde yönetimin, yeri geldiğinde üretimin işbirliğiyle sürdürülmelidir.

Asıl olan “fikirdir”. Yeni fikirlere açık olun, pazarlama departmanlarından daha ziyade herkesin fikrini beyan edebildiği bir platforma dönüştürülmelidir. Her yeni fikir, pazarlama stratejinizi mutlaka kuvvetlendirir. Kalıplaşmış stratejiler yerine yeni fikirlerle donatılmış işlevsel stratejileri tercih edin.

Klişeleşmiş vizyonları terkedin. Elbetteki vizyon önemlidir, fakat rakiplerinizin kullandığı ya da kalıplaşmış vizyon metinlerini terkedin. Farklı olmak için elinizden gelenin fazlasını yapın.

Pazarlama giderlerine harcama olarak bakmayın. Pazarlamaya harcadığınız tek kuruşa bile yatırım gözüyle bakın. Çünkü pazarlama faaliyetlerinin getirisi vardır.

Duygulara hitap edin. Tüketiciye ulaşmanın duygusal yöntemlerini keşfedin. Duygulara hitap eden her pazarlama çabası, beraberinde muazzam bir tüketici kitlesi oluşturur.

Başkalarının ürettiği kalıplaşmış fikirleri öldürün. Ölmediyse yeniden öldürün. Orijinal bir fikriniz olsun.

Pazarlamadan anlamıyorsanız, anlayan birilerini bulun. Anlayan kişilerin satışçı olmadıklarından emin olun çünkü satışçılar pazarlamayı beceremez.

Bir önceki yazımız olan Şımartılan Postmodern Tüketici başlıklı makalemizde müşteri her zaman haklıdır, postmodern tüketici ve şımarık müşteri hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.