Facebook’un Beklenen Reklam Atağı

Facebook’un Beklenen Reklam Atağı

İnternet platformunun en çok ziyaretçisi bulunan sosyal medya platformu Facebook, sosyal ağ sektöründeki liderliğinin yanı sıra reklam sektöründe de liderliğe oynadığının sinyallerini verdi. Bilindiği gibi çevrimiçi reklamcılığın lideri konumunda olan Google, %60’le pastadan en büyük payı kaparken, Facebook’da %31 ile istikrarlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor. 2013 yılının ortasında Microsoft tarafından geliştirilen Atlas projesini satın alan Facebook’un bu projeyi ne yapacağı büyük merak konusuydu. Bugün Wall Street Journal tarafından verilen bir habere göre Facebook yeni reklam servisini yakın zamanda devreye sokmayı planlıyor. Sosyal medya pazarlaması, son dönemlerde pazar bölümlendirme ve en ideal tüketiciye ulaşma açısından büyük önem taşımaktaydı.

facebook yeni reklam

Başta markalar ve işletmelerin sosyal medya mecraları üzerinden pazarlama ve reklam faaliyetlerini sürdürmeleri, Facebook’un son 5 yıldır çevrimiçi reklam sektöründe bende varım demesine ve Google ile büyük bir yarışa girmesini sağlamıştı. Dijital reklam gelirlerinin giderek artması üzerine Facebook, kendisini bir adım daha geliştirecek olan yeni projeleri araştırma eğilimine doğru ilerledi. Geçtiğimiz yıl Microsoft’tan satın aldığı Atlas adı verilen ağ yönetici sistemle, sosyal medya üzerinde en ideal reklam seçeneğini kullanıcılara sunacak olan Facebook bu atağıyla 2015 yılı içerisinde Google’a soğuk terler döktürecek gibi görünüyor.

Aldığımız bilgilere göre Facebook’un yeni reklam ağı, reklam ajansları ve pazarlama yöneticilerine reklam alıp satabilme özelliği kazandıracak. Atlas ile güçlendirilmiş reklam seçenekleri sayesinde reklam ajansları, ideal tüketiciye ulaşmada zorluk yaşamayacak. Hedefleme ve kullanıcıların sosyal eğilimleri bu reklam sistemi sayesinde en doğru şekilde tespit edilebilecek. Bu sayede reklam verenlerin parası boşa gitmeyerek, en uygun kazancı sağlamalarında yardımcı olacak.

Bir önceki yazımız olan SEO ve İçerik Pazarlama Etkileşimi başlıklı makalemizde İçerik pazarlama, içerik pazarlama ve seo ilişkisi ve içerik pazarlamada seo kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.