WordPress Benny Sürümü İle Bloglayın

WordPress Benny Sürümü İle Bloglayın

Blog yazarlarının vazgeçilmez araçlarından birisi haline gelen WordPress, blog sektöründeki liderliğini 4.0 versiyonu olan Benny ile taçlandırdı. Açık kaynak kodlu WordPress web yazılımı, 2003 yılında piyasaya girdiğinde kimse bugünlere gelebileceğini tahmin edememişti. İlk çıkan wordpress sürümünü düşünüyorum da; içerik yayınlamak, içeriğinize medya eklemek ne kadarda zordu. Şimdi durum 2003’ten oldukça farklı WordPress için temel amaç kullanıcıyı yormadan, teknik bilgi limitini minimum düzeye indirmek kaydıyla amatör blogcular yaratmaktır. Öyle ki WordPress bunu zaten başarmış görünüyor, hatta bununla da yetinmeyen WordPress, Mayıs ayında aldığı 160 milyon dolarlık yatırımla birlikte 4.0 sürümü olan Benny’i dün itibariyle kullanıma sunduğunu bildirdi.

wordpress media ekleme

WordPress 4.0 Benny sürümü blog yazarlarına, becerisi en üst düzeyde ve kolay kullanımlı bir deneyim sunuyor. 1997’de John Barger ile başlayan bloglama (blog yazma – weblog) 2014 yılına gelindiğinde 146 milyonluk muazzam bir blog sayısıyla devam eden bir süreç halini aldı. Eskilerde teknik bilgi birikimi isteyen blog yazarlığı bugün, an az düzeyde teknik bilgi ve internet bilgisiyle sağlanabilir bir hal aldı. 1994 yılında Justin Hall ile birlikte başlayan bloglama modası 1999’da Blogger’in faaliyetlerine başlaması ve 2003 yılında WordPress’in piyasaya girmesiyle devam etmiştir. WordPress bugün 90 milyonun üzerinde blog sayısıyla blog yazarlarının en çok tercih ettiği yazılımlardan birisi olarak biliniyor. Ücretsiz bloglama deneyimi sunan WordPress, gelişimini durdurmadan her geçen gün kendisini güncelleyen bir blog yazılımı haline geldi.

WordPress 4.0 Benny sürümü Neleri Beraberinde Getiriyor

Matt Mullenweg’in sahibi olduğu WordPress, en çok şikayet edilen konulardan birisine nihayet çözüm getirmiş. İçeriklerinize medya eklemek artık eskisinden çok daha kolay bir hal almış. Örneğin bir Youtube ya da Twitter bağlantısını içeriğinize eklemek için yalnızca bağlantı adresini kopyalayıp yapıştırmanız yeterli. Aynı zamanda yerleştirilen içeriklerinizi birebir görebilme imkanı tanıyan bu yenilik sayesinde blog yazarları menüden menüye geçiş yapmadan keyifli yazılar hazırlayabilecek.

wordpress yenilikler

YouTube çalma listelerini de ekleyebileceğiniz zenginleştirilmiş medya eklentileriyle donatılan Benny sürümünün en dikkat çeken bir diğer özelliği ise kodların mümkün olduğunca kısa tutularak site açılma hızının maksimum seviyeye çıkarılması olmuş. Tabi wordpress bunu yaparken aynı zamanda güvenliği de üst seviyede tutarak, eski sürümlere nazaran daha güvenli bir yazılım deneyimine sahip olmanızı sağlamakta. 30 binin üzerinde ücretsiz eklenti ile birlikte görselliğin önemsendiği WordPress 4.0 Benny, Sosyal Medya kullanımının da en etkin biçimde kullanılabilecek bir platform olma yolunda ilerliyor.

42 farklı dili destekleyen WordPress, aynı zamanda yazı hazırlarken en büyük sorunlardan birisini oluşturan Scroll problemini tamamiyle ortadan kaldırmış. Editör kutusundaki scroll yerine sayfanın kenar çubuğunun kullanılması hem zamandan tasarruf etmemizi hem de daha az zahmete girmemizi sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Pazarlamanın Olmazsa Olmazları başlıklı makalemizde pazarlama, pazarlamanın olmazsa olmazları ve pazarlamanın sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

Bir yorum

  1. Oyunİnceliyoruz

    Harika ergezer.net!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.