SEO Açısından SSL Sertifikasının Önemi

SEO Açısından SSL Sertifikasının Önemi

Bu konuyla ilgili epeyden beri birşeyler yazmayı düşünüyorken, geçtiğimiz haftalarda Google tarafından yapılan bir açıklama ile SSL sertifikasının SEO açısından öneminin daha da arttığı bir kez daha ortaya çıktı. Google, SSL (Secure Socket Layer) sertifikasına sahip Web sitelerinin SEO açısından daha değerli olacaklarını açıklayarak kategori ayrımına gitmeden, Web sayfalarının SSL sertifikası ile ilgili çalışmalara hız vermesine neden oldu. Bu bağlamda siz değerli takipçilerime neden SSL sertifikası gerektiğiyle ve SEO açısından SSL sertifikasının önemiyle ilgili bilgilerimi aktaracağım.

SSL (Secure Socket Layer) nedir?

En anlaşılır tanımı ile SSL, güvenli soket katmanı; yani Web tarayıcı ile sitenin barındığı sunucu arasındaki iletişimi şifrelemeye yarayan bir sistem olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle formlar üzerinden veri aktarımı yapılan Web yazılımlarında kişisel ve finansal bilgilerin şifrelenmesine yönelik olarak e-ticaret sitelerinde kullanılmaya başlanmasına rağmen, yalnızca e-ticaret sitelerine indirgemenin yanlış olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Çünkü SSL hem iletişimde kullanılan form verilerini şifrelerken hem de güvenilir site bağlamında itibar aracı olmasıylada ön plana çıkmakta.

SEO açısından SSL

Bilindiği üzere Google, dünya genelinde en sık tercih edilen arama motoru. Dolayısıyla piyadada kural koyucu konumunda. Gelişen internet teknolojileri kullanıcı güvenliği açısından bir çok yeniliği beraberinde getirse de, her geçen gün yeni tehditlerin de gündeme gelmesine imkan sağlıyor. Doğallığa, güvenilirliğe, kolaylığa, hıza ve fayda esasına önem veren Google içinse kullanıcı verilerinin korunması büyük önem taşırken web sayfasının doğrulanması ve web itibarı da bir o kadar önem arz ediyor. İnternet kullanıcılarının en çok ziyaret ettiği ve referans aldığı Google, yeni web teknolojilerini de yakından takip etmekte ve dolayısıyla sıralama ölçütlerini bu doğrultuda sürekli olarak revize etmektedir. Artan mobil cihaz kullanımına paralel olarak, geçtiğimiz yıllarda mobil uyumlu web sayfalarının SEO açısından daha ön planda olacaklarının açıklanması da bu durumun en belirgin örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkmakta.

Şu sıralar kişisel verilerin korunması, şifrelenmesi ve internet ortamında yeni bir itibar algoritması oluşturmaya çalışan Google SSL sertifikası şartını da sıralama kriterleri arasına ekleyerek web sitelerini bu kritere uymaları yönünde uyarıyor. SEO ve Google algoritmaları açısından elbetteki tek başına yeterli olmayan SSL sertifikası kriteri, hali hazırda düşen fiyatlara da bağlı olsa gerek web sitelerine çok da fazla yük olmayacak durumda.

Hangi SSL Sertifikasını Almalıyım?

Fiyatları yıllık 7 USD gibi fiyatlardan başlayan SSL sertifikaları 1000 USD gibi geniş bir fiyat aralığında satışa sunulmakta. Dünya genelinde en sık tercih edilen SSL sertifikalarının ise Comodo, RapidSSL, GeoTrust, Symantech, Thawte olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Web mülkiyeti, kategori, doğrulama ve belge gereksinimi bakımından farklı türde SSL sertifikaları olmakla birlikte hemen basit web siteleri ve bloglar için hem fiyat hemde güvenlik bakımından Comodo Positive SSL ya da RapidSSL tercih etmelerini uygun görmekteyim. Geniş çaplı, kurumsal, ticari amaçlı web sitelerinde ise tarayıcı üzerindeki adres satırında yeşil barda daha belirgin olan ve şirket bilgilerinin yazılı olduğu EV (Extended Verification) ve Wildcard özelliğine sahip (alt alan adlarını da şifreleyen) sertifikaları tercih etmek en doğru seçim olacaktır. Aşağıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere EV özellikli SSL sertifikalarında adres satırında yeşil bar ile şirket adı görülmektedir.

Standart SSL sertifikalarında ise adres alanının solunda yalnızca “Güvenli” ifadesi ve kilit simgesi yer almaktadır.

 

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

Hemen hemen her hosting şirketinde satılmakta olup, ayrıca edinmek istediğiniz SSL sertifikalarını Godaddy, rapidssl, verisign, globalsign gibi firmalardan temin edebilirsiniz.

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

Teknik bilginiz yeterli ise rahatlıkla kurabileceğiniz SSL sertifikanız, satın alma işlemi ardından tarafınıza iletilen güvenlik dosyalarının paneliniz üzerinden hostinginize kurulmasıyla yapılmaktadır. Konu hakkında teknik bilginiz yoksa profesyonel yardım almanızı önermekteyim. Ayrıca WordPress sistemlerde SSL sertifikası kurulumu  ve WordPress ayarları hakkında detaylı bir makale hazırlayacağım.

SSL Kurulumu Sonrası

SSL kurulumunun ardından web sitenize tüm iletişimler HTTP protokolü yerine HTTPS protokolü üzerinden gerçekleşeceği için mevcut sitenizdeki tüm link bağlantılarını HTTPS olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda htaccess dosyanızda yapacağınız birkaç değişiklik ile 301 yönlendirmesini gerçekleştirip tüm http bağlantılarını https protokolüne yönlendirebilirsiniz.

SSL sertifikası kurulumu ardından Google Webmaster Araçları üzerinden site mülkiyeti bölümünden HTTPS protokolünü seçmeniz gerekmektedir. Tüm bunların ardından Adsense ve Google Analystics ayarlarınızı da değiştirmeniz gerekmektedir. SEO açısından değerlendirdiğimizde (kişisel görüşüm), SSL sertifikanızı aktif edip, tüm ayarlamalarınızı ve link yapınızı değiştirdikten sonra önce kısa süreli bir düşüş yaşamanız normaldir. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda birkaç gün içerisinde web siteleriniz eskisinden de daha iyi duruma geleceklerdir.

 

Bir önceki yazımız olan Sanal Mağaza Açmayı Düşünenlere Tavsiyeler başlıklı makalemizde e-ticaret maliyeti, e-ticaret tavsiyeleri ve sanal mağaza açacaklara tavsiyeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

2 yorum

  1. İbrahim Kunduracı

    Hocam elinize sağlık. Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş. Devamını bekliyoruz.

  2. Tesekkurler. Benim kisisel blogum var. Wordpres kullaniyorum bende. Acaba rica etsek wordprese SSL ayarlari nasil yapiliyor ve google araclarinda hangi ayarlari yapmamizla ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.