Pazarlama Mecrası Olarak Twitter

Pazarlama Mecrası Olarak Twitter

Sosyal medya araçlarından birisini oluşturan mikrobloglara en başarılı örnek olan Twitter 2006 yılında faaliyete geçmesinden bu yana oldukça başarılı gelişmelere sahne oldu. Kullanıcılar Twitter üzerinden takipçilerine yönelik paylaşımlarda bulunabilirken, işlevi pazarlamaya entegre eden marka ve işletmelerde Twitter’i etkin bir pazarlama aracı olarak kullanma arzusunda. Günümüzde markaların sosyal medya araçlarını sıklıkla tercih etmeleri, onların takipçi ve beğeni sayılarının yüksek olması, marka bilinirliği ve pazarlama iletişimi açısından başarılı bir yöntem olarak öngörülürken; hedef kitleye ulaşmada sosyal medya pazarlamasının ne derecede önemli olduğu sonucuna varılmakta. Hatta irili ufaklı yüzbinlerce işletme sosyal medya kanalları üzerinde kendisine bir hayran kitlesi yaratmakla meşgul. Beğeni pazarlaması olarak da son günlerde popüler olmaya başlayan bu metotlara yatırım yapan dünya devi markaları ve orta ölçekli işletmeleri örnek gösterebilmek mümkündür.

Son 5 yıldır hızla artan kullanıcı kitlesi ve misyonu ile dikkatleri çeken Twitter, kalabalık kullanıcı kitlesi nedeniyle pazarlamacıların da odak noktalarından birisi haline geldi. 400 milyonluk kullanıcı kitlesi, anlık 250 milyon kullanıcı ile muazzam bir kitleri tek platformda buluşturan mikroblog Twitter, %78 oranında mobil kullanıcısı ile lider sosyal medya ağlarından birisi durumunda. 140 karakter, resim, vine videoları ve Hashtag’ler ile birbirini takip etme mantığıyla çalışan Twitter, kısıtlı olmasına karşılık pazarlamada etkili mecraların başında geliyor. Dünyada büyüklü küçüklü binlerce marka ve işletmenin odağında yer alan Twitter üzerinden pazarlama nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazı tam size göre.

Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik, tüketici açısından anlık izlenim süresi yalnızca birkaç saniyeden ibaret. İnsan mantığı da basitliğe odaklandığı için Twitter üzerinden ziyaretçi ya da takipçilerinzin dikkatini çekebilmeniz yalnızca 140 karakteri değerlendirmenizden ibaret.

Ne kadar çok takipçi ve beğeni, o kadar çok marka bilinirliği orantısından hareketle sosyal medya araçlarının mikroblog ayağını oluşturan Twitter’ın pazarlama mecrası olarak nasıl kullanıldığından bahsetmek istiyorum. Sıradan internet kullanıcılarının sesini duyurma ve paylaşma arzularından hareketle oluşturulan Twitter bugün 26o milyonluk aktif kullanıcısıyla ve yaklaşık 28 milyar dolarlık piyasa değeriyle en başarılı mikroblog sitelerinden birisi durumunda. Sıradan kullanıcıların tanıdığı takipçi kitlesine paylaşımlarda bulunduğu ya da paylaşımlarından zevk aldığı kişileri takip edebildiği, gönlünüzden geçeni  140 karakterle sınırlayarak paylaşabildiğiniz bir platform olma durumundaki Twitter, 260 milyonluk muazzam hedef kitlesiylede pazarlama uzmanları ve işletmelerin hedef kitleye ulaşmada tercih ettiği en önemli mecralardan birisi konumunda. Hal böyle olunca uzun zaman önce sosyal medyaya kaymaya başlayan pazarlama faaliyetleri Twitter eksenli yeniden şekillenmeye başladı. Bu denli önem kazanan Twitter’ı pazarlama aracı olarak nasıl kullanabiliriz sorusunun yanıtını sizler için araştırarak dikkat etmeniz gereken noktaları 5 madde altında belirttik. Bunlar:

twitter pazarlama

1) Ücretli Reklamlar: Twitter üzerinden hedef kitlenizi, veritabanından belirleyip takipçi kitlesi oluşturabilir, bu takipçi kitlesini markanızın reklamlarında etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Tabi bunu yapabilmeniz için kesenin azını biraz açmanız gerekecek. Eğer çok bütçeniz yoksa ücretli reklamlara çok da yönelemeyeceksiniz. Bunun yerine organik olarak kendinize takipçi kitlesi yaratmanız gerekecek. Bunu yapabilmek için ilk olarak marka ya da işletme imajına uyun web siteleri ve forumları tespit ederek, ilgi alanı sizinkilerle uyuşan kullanıcıları takipçi olarak kazanabilirsiniz. Twitter’de sıkça rastlanan sahte kullanıcılara karşı bir takım önlemler de almanız gerekmekte. Sizler paylaşımınızı yapın takipçi sizi bulacaktır mantığının aksine takipçi kitlenizi kendinize çekmeniz gerekmekte. Ücret bunun için bir araçken, bahsettiğimiz forumlar ücretsiz olarak takipçi kitlesi yaratabileceğiniz plaformlar arasında yer almakta.

2) Takipçileri Özendirin: Twitter üzerinden sahip olduğunuz takipçi kitlesinin sizin paylaşımlarınızı başkalarına iletebilmeleri için (retweet) onları özendirin. İlginç paylaşımlar ve soru-cevap şeklindeki diyaloglar, bu konuda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Markanız ya da ürününüzle ilgili kullanıcı görüşlerine yer verebilir yada takipçilerinizi paylaşıma sevk edebilirsiniz. Basit yarışmalar düzenleyerek kazananlara küçük hediyeler verebilir, böylelikle hedef kitlenizi genişletebilirsiniz.

3) Ortaklıklar: Rakibiniz olmayan fakat sizin hitap ettiğiniz kitleye benzer nitelikte takipçi grubuna sahip olan kişi ya da işletmeleri belirleyerek onların politikaları doğrultusunda takipçileri ile paylaşmak isteyebilecekleri içerikleri paylaştırabilirsiniz. Webmaster forumlarında ücret karşılığında retweet hizmeti veren yüzlerce kişi olduğunu söylemek mümkündür. Fakat 1. maddede belirttiğimiz gibi takipçi kitlesinin organik olmasına özen gösterin.

4) Paylaşımlarınızı retweet edenleri ya da favorilerine ekleyenleri mutlaka farkedin. Karşılık olarak siz de onları takip edebilir yada onlara ait bir paylaşımı siz de favorilerinize ekleyebilirsiniz. Hatta şimdilerde bazı işletmeler kendileriyle ilgili tüm tweetleri retweet etmekte ve inandırıcılığı güçlendirmektedir. Siz de eğer takipçi kitlenizi genişletmek istiyorsanız mutkala retweet ve favori işlevlerinizi genişletin.

twitter pazarlamasi

5) Eleştiriden Korkmayın: Pazarlama iletişimi açısından Twitter üzerinde yapılan en büyük hata paylaşımlarınızı yanıtlayan kullanıcı kitlesinin sorularını cevapsız bırakmak. Eğer marka ya da işletmeyseniz, size yöneltilen tüm sorulara olgunlukla yanıt verin. Olulu iletişim kurmaya başladığınızda getirisi de olumlu yönde olacaktır. Ürün, hizmet ya da işletmeniz hakkındaki soruları ve önerileri yanıtsız bırakmamaya özen gösterin.

6) Sürekli Reklama Yönelmeyin: Paylaşımlarınızın çoğunun reklama yönelik olduğu, kullanıcı tarafından direkt farkedilmekte. Bu nedenle tweetlerinizi doğrudan satış aracı olarak kullanma gayretinden uzak durun. Örneğin günde 10 tweet gönderiyorsanız bunlardan 9 tanesi sıradan paylaşım, 1 tanesi reklama yönelik olabilir. Sayıyı aşırı derecede abartmanıza lüzum yok. Sürekli reklam paylaşan twitter hesapların belirli bir süre sonunda nofollow kat sayılarının hızla arttığı yapılan araştırmalarda ulaşılan sonuçların en dikkat çekicisidir. Bu nedenle pazarlama aracı olarak twitter kullanmak istiyorsanız öncelikle takipçi kitlesine kendinizi beğendirmeniz gerekmekte. Bu beğeninin ardından yapacağınız pazarlama faaliyetleri marka bilinirliğinizi arttıracak ve hedef kitlenizi genişletecektir.

Bir önceki yazımız olan Pazarlamanın Olmazsa Olmazları başlıklı makalemizde pazarlama, pazarlamanın olmazsa olmazları ve pazarlamanın sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.