Facebook Yetkilisi Mike Develin’den İlginç Yanıt

Facebook Yetkilisi Mike Develin’den İlginç Yanıt

Princeton Üniversitesi’nin korelasyon testi ile Facebook‘a ömür biçmesi üzerine; Facebook’un veri analizi uzmanı Mike Develin tarafından verilen ilginç yanıt. Olduğu gibi aktarıyoruz.

Birçoğunuz gibi biz de Princeton’un hakkımızda yayınladığı makaleyi ilgi çekici bulduk. Özellikle tarafımızdan yayınlanan gerçek etkileşim trendlerine göz atmak yerine, Google’ın arama verilerini kullanarak etkileşim trendlerini ortaya çıkarmanın inanılmaz yaratıcı bir yöntem olduğunu itiraf etmek durumundayız.

mike develin

Biz de Princeton’un icat ettiği bu yaratıcı yöntemi kullanarak Princeton Üniversitesi hakkında araştırmalar yapalım dedik. Neler bulduğumuza inanamayacaksınız! Princeton’un araştırmasında olduğu gibi bilimsel bir yaklaşım sergiledik ve korelasyonun nedenselliğe eşit olduğu prensibinden ( aslında bilimde korelasyon nedenselliğe eşit değildir, örneğin ayakkabı ile uyumak ile baş ağrısıyla uyanmak arasında pozitif korelasyon vardır fakat bu demek değildir ki ayakkabı ile uyumak baş ağrısına yol açar. İkisi de gece fazla alkol almış olmaktan yani 3. bir faktörden kaynaklanır ) yola çıkarak Princeton’un tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu fark ettik.

face yanit

Üniversitelerin seneler içindeki Facebook beğenilerine bakarak şu dikkat çekici uyarıyı fark ettik. Harvard ve Yale’in beğeni sayıları sürekli artarken, Princeton’un sayfa beğenileri giderek azalmakta.

Yine de Facebook’un yeryüzündeki tek güvenilir kaynak olmadığını bildiğimiz için, Google trends verilerinden faydalanarak ‘’Princeton’’ kelimesiyle eşleşen makalelerin zaman içindeki değişimine bakalım dedik. Ne mi bulduk?

facebook yanit2

2009 yılından beri yayınlanan Princeton makalelerinin sayısı sürekli azalan bir trend gösteriyor.
Tabii ki şu gerçeği de unutmamak gerek: Princeton Üniversitesi öğrenci bulabildiği müddetçe en itibarlı üniversitelerden biri olarak kalacak.

Ne yazık ki aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi bu da meçhul çünkü Google’a ‘’Princeton’’ yazan kişilerin sayısı seneler içerisinde ciddi bir düşüş gösteriyor ki bu durum da 2018 yılında Princeton’un öğrencilerinin yarısını kaybedeceği anlamına geliyor.

facebook yanit3

Daha kötüsü mü?
Böyle gittiği takdirde 2021 yılında Princeton’un hiç öğrencisi kalmıyor…

Yazının başlangıcı niteliğindeki; Facebook Kapanacak mı? Tartışmasında Son Durum Adlı Yazımı mutlaka okumanızı öneririm.

 

Kaynak: sosyalmedyacci.com

Bir önceki yazımız olan Facebook Kapanacak mı? Tartışmasında Son Durum başlıklı makalemizde facebook, facebook kapanacak mı ve facebook kapanacak tartışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

Bir yorum

  1. Yalçın Rodoplu

    Herşeyden geçtim de adam çok sağlam argümanlarla, bilimsel bir makaleyi rezil etmiş. Bana kalırsa o makale derhal yayından kaldırılmalı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.