Artık PageRank Güncellemesi Yapılmayacak

Artık PageRank Güncellemesi Yapılmayacak

Bu kehaneti ben değil, Google’ın arama motoru birimi üst düzey yöneticilerinden John Mueller geçtiğimiz hafta katıldığı bir konferansta açıkça dile getirdi. Son yıllarda farklı arama algoritmaları üzerine yoğunlaşan Google, web sitelerinin gerçek değerini belirleyebilmek için oldukça fazla harcama yaptı. Şimdiye kadar webmaster forumlarındaki katılımcıların birçoğu tarafından çok önemli olduğu gerekçesiyle olmazsa olmazlar arasında yer alan ve genellikle sitenizin aldığı backlinklere bağlı olarak değişen PageRank derecelendirmesinin, değişen dijital pazarlama anlayışıyla artık eskisi kadar önem arzetmeyeceği zaten az çok tahmin edilmekteydi. Bu görüşü Google yöneticilerinin açıkça ifade etmesiyle birlikte artık resmi bir zemine oturduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eskiden sitenizin referanslarını göz önünde tutarak PageRank derecelendirmesini, arama sıralamalarında kullanılan algoritmalarda kaynak kabul eden Google yeni almış olduğu kararla site kalitesinin PageRank ile bağlantılı olmadığı sonucuna ulaşmış olmalı ki, eskiden sık aralıklarla güncellediği PageRank derecelendirmelerini yaklaşık 1 yıldan beri güncellememekteydi.

pagerank onemi

En son Aralık 2013’de gelen PageRank güncellemeleri, Google’ın Panda ve Penguen algoritmalarında neredeyse etkisiz eleman olarak kullanılmıştı. Web siteleriyle iç içe olanların durumu daha yakından takip ettiği PageRank güncellemelerinin 2014 içerisinde yapılıp yapılmayacağı büyük merak konusuydu – hala merak konusu -. Elbetteki bu durum PageRank standartlarının tamamen ortadan kalktığı şeklinde yorumlanmamalıdır. Zaten John Mueller‘in yaptığı açıklama dikkatlice dinlendiğinde PageRank güncellemelerinin arka planda yapılacağı, hatta toolbarda görülmeyeceği anlaşılabilir. Geçtiğimiz hafta Hangouts üzerinden canlı bağlandığı konferansta uzun bir konuşma yapan Mueller’in söylediklerini özetleyecek olursak; Artık PageRank Güncellemesi Olmayacak, çünkü PageRank günümüz algoritmalarında sıralama ölçütü olarak kabul görmeyecek. Bunun yanı sıra, PageRank güncellemeleri devam etse bile bu durum sıralamalara yansıtılmayacak ve dolayısıyla derecelendirme kriteri olarak sayılmayacak.

google pagerank backlin yapisi

Hal böyle olunca eskiden peşinden koştuğumuz, kaliteli backlinklerle sitelerimizi süslediğimiz ve sıralamamızda büyük etkisi olan PageRank artık site sıralamalarına etki etmeyecek. Google artık kaliteli içeriğin çağını resmi olarak başlattı. Kaliteli içeriği tespit edebilecek yeni algoritmaların üzerinde çalışan Google son birkaç ay içerisinde sıralamaları alt üst etti. Kalitesiz içeriğe sahip siteler hak ettiği değeri bulurken, kaliteli ama PageRank değeri yüksek olmayan siteler üst sıralara yükseldi bile. SEO pazarlama konusunda değişik stratejilerin geliştirilmesini hızlandıran bu durum, kaliteli içerik hazırlamanın önemini bir kez daha bizlere vurgulamakta. Böylelikle Google tarafından değiştirilen algoritmaların, dijital pazarlamayı yönlendirdiği hipotezini ortaya koyabilmek mümkündür. Son zamanlarda çok fazla tercih edilen içerik pazarlama stratejileri sanırız 2014 yılına ve daha sonrasına da damga vuracak.

Google 2014 pagerank güncellemesi ile ilgili açıklamanın yer aldığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Yorum Pazarlama (Comment Marketing) Nedir? başlıklı makalemizde comment marketing, yorum pazarlama ve yorum pazarlama nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Çağrı Ergezer

1983 Kahramanmaraş doğumlu. Lisans öğrenimini Uluslararası İlişkiler, yüksek lisans İşletme (Pazarlama ABD) ve doktorasını işletme (pazarlama anabilim dalı) üzerine yaptı. Küçük yaştan itibaren ilgi duyduğu bilgisayar teknolojileri ve internet, onun sosyal medya, dijital pazarlama ve dijital içerikler üzerine yoğunlaşmasını kolaylaştırdı. Şimdi özel bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan yazar; dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya ve tüketici davranışları üzerine bilimsel çalışmalarını sürdürmekte. Boş zamanlarında kendine ait olan "ergezer.net" adlı blogda deneyimlerini okuyucularıyla paylaşarak yerli yabancı çok sayıda şirkete danışmanlık hizmeti vermekte.

13 yorum

 1. Bence pr hiçbir zaman kalkmıyacak fakat dediğiniz gibi sıralamaları manipüle edebilecek bir etkisinin olacağını sanmıyorum zira Pr değişim siteleri oldukça manipüle etmeye açıktı.Şimdilerde ise farklı kaynaklar aranacak örneğin alexa verilerinin iyi olması gibi yada bir arama kıstasında sitenin yukarlarda olması onun kalitesinin iyi olduğunu göstermesi gibi artık link pazarları farklı bir yarıça doğru gidiyor diyebilirim.

 2. Çok önemli ve doğru bir karar. Çünkü kaliteli siteler hakkettikleri sıralamalarda yer almıyordu. Gereksiz ve saçma siteler pagerank ını rahat bir şekilde yükseltebiliyorlardı.

 3. Google, 2014 yılında webmasterların beklediği şekilde bir PR güncellemesi yapmadı. Bundan sonra da yapmayacak denebilir. Özellikle Penguen güncellemesi ile geçici bir dönüşüme gittiler. Geçici diyorum çünkü, Penguen ile hedefledikleri şey spam siteleri cezalandırmak ve önlerini kesmekti. Ancak bu başarılı olmadı.
  Sadece ciddi bir ses getirdi ve google’ın bugüne kadarki genel kriterlerine ciddi darbe vurdu. Gerçekte spam sitelerin önü kesilmedi. Örneğin Uğur Nakliyat firmasına ait siteleri incelerseniz, bu sitelerin 2014 yılına neredeyse kendi sektörlerinde damgasını vuran kalitesiz siteler olduğunu ve spam backlinklerle google sıralamalarını altüst ettiğini göreceksiniz.

  Yeni sitelere ve yeni domainlere uygulanan sandbox, webmasterlara adeta hile ve spam yolunu teşvik etme veya önerme gibi. Sanki yeni sitelerde kaliteli içerik olamaz gibi.
  Aslında Google, bu konuda acizliğini, yeni siteleri çözümleyememe ve değerlendirememe sorunu olduğunu ilan etmiş oluyor.

  Siz her yönüyle mükennel bir web sitesi yapsanız, ancak bu site için herhangi bir spam backlink alma ve hile yapmaktan kaçınsanız, google’dan birşey bekleyebilir misiniz? Sizi sıralamalarda üstlere taşıyacağını bekleyebilir misiniz? Hayır.. Kesinlikle hayır. Zira biliyorsunuz ki bu mümkün değildir.

  Google’ın tüm sistemi, spam olsun yada olmasın, backlink ve hit’e dayalıdır. Yani;
  Google SEO = Spam

  • Google, bu gerçeği (Google SEO = Spam) örtmek, görünür ve bilinir olmasını engellemek istiyor. Bu konuda eli kolu bağlı, çözüm üretemiyor. Bu nedenle bunun bilinmesini önleme yoluna gidiyor. Penguen güncellemesi de PR Güncellemelerinin yapılmayacağının belirtilmesi de bundan.
   Bir yönüyle zaman kazanmak istiyor ve bunu da başarıyor.

 4. ibrahim karaman

  Eskiden beri forumlarda, webmaster platformlarında şöyle bir gerçek vardı. “PR değerine göre site kalitesi belirleme”. Bundan birkaç yıl önce satın aldığım bir domaine yalnızca PR değeri 5 olduğu için avuç dolusu para ödediğimi düşünüyorum.

  Google gibi bir dev, nasıl olur da kendi yarattığı bir değeri birden bire hiçe sayar anlamış değilim. Buna rağmen hala daha bizim forumlarda PR değeri için birbirini yiyen site sahipleri var. Ne biçim bir halkız arkadaş, anlam veremiyorum.

  Yabancı forumlarda adamlar göğsünü gere gere sitelerini afişe ediyor ve hiçbir zarar görmüyor. Bizde böyle mi? Adam adsenseden ayda 300 tl kazanıyor ve site adını yayınlamıyor. Neden?
  Cevap gayet basit, kıskancız. gider o adamın sitesine zarar verir adsenseden ceza almasını sağlarız da ondan. Malesef bizde işler bu şekilde yürüyor. Uzattım galiba kusura bakmayın.

 5. Konuyla ilgili şahsi görüş ve deneyimlerimi paylaşmak isterim. google sitelerin kaliteli backlinklerinide, pagerank değerlerinide hit vs hepsini gözönünde bulundurduğuna şahsen %100 eminim. lakin bu değerlerle sınırlı kalmayacağınıda keşfetmiş bulunmaktayım, şu tezle. ( google anlytics ) işte bu. milyonlarca sayfayı an ve an kontrol altında gizliden tutmaktadır google, hepsini saniye bazında kontrol ediyor. tüm site sayfalarına ulaşıyor, çoğu kişi şunu düşünebilir, sadece anaylitic script kodu sitesine ekleyenleri takip edebilir, bence hayır, mutlak kendi sistemiyle takip ediyordur. ve hangi ülkeden hangi ip adresleriyle, kaç saniye sitede kalmış, hangi browserden girmiş, hangi kelimelerle site ne kadar sıklıkla ziyaret edilmiş, ne kadar zaman geçirmiş yani, o sitenin nabzını sizden bizden daha iyi tutuyor bu geliştirdiği sistemle. bu benim yıllardır google üzerindeki araştırmalarımın verdiği kişisel görüşdür.

 6. Çok çok faydalı bir paylaşım olmuş. Emeğinize sağlık.

 7. Arkadaşlar kafa karışıklığı çok normal. Benim de kafam karıştı. Fakat temel olarak bildiğim, doğrularla yol haritası oluşturdum. Hit alıyorsan pagerank kaç olmuş bana ne? İki ay bile olmadan yeni hazırladığım site, istediğim kelime ve gruplarda ilk sayfada ve hit alıyorum. 1-özgün içerik 2-sürekli güncelleme 3- Seo uyumlu ve yeni kadlar; html5 css site 4-Sabırlı link inşası.
  Hızlı giden ecele gider. Paralı linkten, kopya içerikten, spam ve hileden uzak kalın. Google amca mükafatını verir.
  Yeni hazırladığım sitemiz henüz 90 sayfa. Her hafta eklenen özgün içerikle sayfa ve index artıyor. Hit geliyor. Bu yolda ilerlemeye devam. Arkadaşlar pagerank için kafanıza takmayın. Naçizane düşüncemizi paylaşmak istedik. Başarılar dileriz.

 8. Thank you very much

 9. geri gelmesini bir çok kişinin olduğu gibi bende bekliyorum. Ama benim düşüncemde insanların gelmesini istediğini umut ediyorum bu işi ticarete dökülmesinden nefret ediyordum. Benim düşüncem sitem hakkında ki çalışmalara birirnin değerlendirmesi bu işi yapan bir çok site var fakat google kadar kimseye güvenilmeyeceği için tekrar gelmesini istiyorum.

 10. Her emeğin bir ölçüme ihtiyacı vardır. Her website bir emektir ve ölçülerek kullanıcıların karşısında sıralanacaktır. Eğer PR kalktı ise artık litaratürden de kalkmalı. Ve Bu işten para kazananlar: milyarlarca çöp siteye link bırakan, makale alan, takvim ve eski ansiklopedileri internete döken, başka sitelerin içeriklerini değiştirerek yayımlayan niteliksiz bilgi de kalkmalı.Tüm bunlar kaldırılsın ki artık internetten nitelikli bilgi edinmek mümkün olabilsin.

 11. Hediyelik Eşya

  Elinize sağlık güzel bir paylaşım.

 12. Mesut Çetinkaya

  O kadar isabetli oldu ki, 10 günlük sitede bile pr4-5 leri görmüştük. Hatta bazı forumlarda tanıtım yazısı ilanlarında fiyat belirleyici özelliğe sahipti. Yerinde bir karar. Keşke mobil uyumluluk gibi ssl sertifikası şartı da gelse.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.